close
SeyahatTürkiye

Antalya’nın Batık Şehri: Kekova Tekne Turu

Daha önceki tekne turu  tecrübelerimizden aklımızda kalan yemeklerin kötü olduğu olmuştur hep, bir tabakta tavak ya da balık, makarna ve salata verirlerdi. Ama bu sefer bu algımız kırıldı ve bir tekne turunda yediğimiz en iyi yemekler bunlardı sanırım.

Koylardan birinde yüzme molası esnasında mangal yakıldı. Tavuk ve köfte pişirildi, bunun yanında açık büfede 10-12 çeşit zeytinyağlı alternatif vardı, yani demem o ki, doymamanız neredeyse imkansız.

Tekne Kaş limandan kalktığı zaman gerçekten zaman kaybı olduğu için, Kaş’tan Üçağız’a otobüsle geçiliyor ki bu yarım saatlik bir yolculuk, burdan başladığı zaman çok daha fazla yüzme molası verilebiliyormuş. Yol biraz virajlı olmasına rağmen çok da sorun etmedik.

Kaş’ta bir çok tekne turu firması görebilirsiniz ama en iyisi bence bizim seçtiğimiz Latebreaks Tourotobüsleri iyi, tekneler iyi, yemekler iyi, kaptan çok ilgili, daha ne olsun ?

Latebreaks Tour‘a uğrayıp Bulut Misali‘nden yönlendirildiğinizi söylerseniz %10 indirimi kaptınız demektir.

Rotanız tabiki de günün koşullarına göre değişebilir, bizim gittiğimiz rotayı anlatacağım ben.

Akvaryum Koyu

akvaryum_koyu

İlk durağımız akvaryum koyu oldu, zaten her tekne turunda bir akvaryum koyu kesin bulunur 🙂 Yüzme molası ve çay servisiyle ayrıldık bu koydan.

Tersane Koyu

tersane_koyu

Tersane Koyunda 45 dk yakın bir yüzme molası verildi.

Kekova : Batık Şehir

Alt kısmı cam olan teknelerle gezmenin bir avantajı da balıklarla birlikte buradaki kalıntıları görebiliyorsunuz.

Kekova adası 7.4km uzunluğunda, 500m genişliğinde olup, simena ve üçağızın karşısında yer alan bir adadır. Likya Federasyonlar Birliğinin 4.büyük kenti olan bu adanın Likya dilindeki adı Dolichiste‘dir. Ada Likya’nın önemli ticari merkezlerinden biriymiş zamanında. Burası için aynı zamanda Batık Şehir de deniyor, Batık Şehir denilmesinin sebebi ise adanın M.S 141 ve M.S 230 yılları arasında Akdeniz kıyı şeridinde yaşanan depremler sonucu, tamamen şehirden ayrılarak sular altında kalması. Hatta bazı kaynaklarda esprili bir dille kayıp şehir Atlantis’in burası olduğu bile söylenirmiş. Ada’nın zaten büyük bir kısmı sular alında, fotoğraflarda ev çatılarına benzer taşlar bile gözükmekte.

Kekova adasıyla ilgili detaylı bilgi için tık tık..

Korsan Mağarası

korsan_magarasi

Adından da anlaşılacağı gibi eski zamanlarda bu mağara korsanlar tarafından kullanılıyormuş, turizm bölgesinin ortasında kaldığı için de tekne turları buraya gelip teknenin ön kısmını mağaranın içine kadar sokarak, insanların fotoğraf çekilebilmesine izin veriyorlar.

Çamlıca Koyu ve Buzağılık Koyu

buzagilik_koyu

Çamlıca koyunda yemek molası verildi. Bu ikisinden Buzağılık Koyu’nu çok sevdim ben çünkü tekne turundaki bütün yüzdüğümüz koylarda su gerçekten sıcaktı, fakat Buzağılık Koyu’nda su yer yer gerçekten buz gibi, öyle böyle değil yani buz.. Yeraltı suları çıkıyormuş burda bu yüzden böyle soğuk ama karakteristiğini çok sevdim ben. Her zaman buraya gitmiyor tekneler bildiğim kadarıyla ama giderse şanslısınız bence ..

 

Gökkaya Koyu

gokkaya_koyu

Burasının da aklımda kalan tek kısmı ringo kısmı oldu. Ben fotoğraf çeken taraftaydım ama eşim ringo yaptı burda, oldukça eğlenceli oluyor. Düşmekten de korkmayın düşürmüyorlar, yasaklanmış zaten düşürmek insanlar yaralanabilir diye. Bu yüzden denemekte fayda var 🙂

Simena Kalesi

Kaleköy olarak da bilinen bu yerleşim yeri kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden bence, Kale’den manzara ise gerçekten efsane. Tekne turları burada 1 saatlik bir mola veriyorlar ama bu süre ucu ucuna yetiyor, zaten 15-20dk kaleye çıkmak sürüyor, çıkarken yöre halkından insanların dükkanlarının önlerinden geçiyorsunuz, buralardan hediyelik eşyalar, takılar almak ve asıl meşhur olan keçi sütünden yapılan dondurmaları yemek mümkün. Bu dondurmaları 15-20 çeşit yapanlar bile var, yani ne ararsanız dondurması mevcut, tadı da gerçekten çok güzel, denemeden dönmeyin derim.

Simena ile ilgili detaylı bilgi için tık tık..

Adalar Koyu

adalar

Son durağımız olan bu koyda da yüzüp, meyve servisinden faydalandıktan sonra üçağıza geri döndük.

 

Yazımı beğendiyseniz, facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın.

Tüm sorularınız için yazının altına yorum yapabilirsiniz.

Etiketler : adalar koyuakvaryum koyuAntalyabatık şehirBuzağılık KoyuÇamlıca Koyugökkaya koyuKaşKekovaKekova Tekne TuruKorsan mağarasıLatebreaks indirimLatebreaks Promotion CodeLatebreaks Tekne TuruSimena Kalesitersane koyu

2 yorum

  1. Harikaymış! Bu sezonu kapattık ama seneye muhakkak to do listte tekne turu 🙂 ama indirim için bulut misali yönlendirmesi bi dahaki yaz için de geçerli olur mu acaba?

Yorumlar buraya :)