close
SeyahatTürkiye

Antalya’nın İncisi : Kaş ve Çevresi

Antalya, bence doğru zamanda giderseniz gerçekten yaz gibi yaz yaşamak isteyen herkesin gitmesi gereken bir şehir. Antalya’da özellikle Kaş civarında arabasız hayat çok zor olurdu muhtemelen, bu sebeple uçakla gitseniz bile gittiğinizde araba kiralama seçeneğini kesinlikle değerlendirmelisiniz. İlkokulda öğrendiğimiz üzere dağlar denize paralel olduğundan tahmin edersiniz ki yollar oldukça virajlı, bana bişey olmaz demeyin, tatilinizin güzel geçmesi için arabada midenizin bulanmaması için elinizden gelen her türlü özeni gösterin derim ben ..

Seyahatimizi bizim gezdiğimiz sırayla anlatmaya özen göstereceğim çünkü vakti kısıtlı olan insanlar için faydalı olacaktır, zira 2 gün içinde oldukça yer gezdiğimizi düşünüyorum..

Türkiye’nin Maldivleri : Kaputaş Plajı

kaputas_plaji

Kesinlikle Maldivler konusunda ciddiyim, yani bir kaç fotoğrafta gerçekten insanları Maldivler’de olduğumuza ikna edebilirim. Zaten Kaputaş köprüsünde durup aşağıya baktınız zaman, vay canına demekten kendinizi alamıyorsunuz. 187 basamaklı bir merdiveni indikten sonra kavuşuyorsun incecik sarı kumlara. Gelelim insanın bu manzarayı görünce aklına gelen ilk soruya, bu deniz nasıl böyle turkuaz ? Bunun da açıklaması şöyle imiş, yeraltı suları kıyıya çok yakın bir yerden denizle birleşiyormuş ve bu sebeple böyle bir renk alıyormuş deniz, zaten diğer yerlere göre kaputaş’ın suyu biraz serin.

Not: Bunu söylemeden geçemeyeceğim, burada denize girerken gerçekten dikkatli olun, deniz dalgalı ise özellikle, su çok çabuk derinleşiyor ve dalga gelmeden önce alttan kumu çekiyor, bu sebeple denizden sahile çıkmak gerçekten çok zor bir hal alıyor. Demem o ki, dalgalıysa deniz, girmeden önce bir daha düşünün..

Myra Antik Kenti

myra

Kaş’ın yaklaşık 45 km doğusunda bulunan Demre ilçesinde bulunan Myra Antik Kenti, MÖ 5. yüzyıldan günümüze varlığına sürdürmüş, Likya dönemi kaya mezarları, Roma dönemi tiyatrosu ve Doğu Roma Dönemi St. Nicholas Kilisesi ile ünlüdür.

Kaya Mezarları ve tiyatro kısımlarının görülebileceği alana giriş ücreti 20TL’dir. Müze kartınız varsa ücretsiz giriş sağlayabilirsiniz. Güncel giriş ücretleri ve detaylı bilgi için tık tık…

St.Nicholas / Noel Baba Kilisesi ve Müzesi

noel_baba_kilisesi

Noel Baba müzesi varmış tabiki de gitmek lazım diye düşünülüyor öncelikle, ama benim için hayal kırıklığı yerlerden biri, kilise dediğimiz yer sadece binadan ibaret içinde hiç bir eşya vs yok, tek varolan şey üst kısmı kırık bir mezar ve bir sürü taş ve sutun, bir çok kilise görmüş biri olarak beni pek cezbettiği söylenemez.

Hikayesi ise şöyle; MS 300 yılı civarında, Patara refah içindeyken, kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nikolas adı verilir. Doğduğunda göğün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine işaret edilmiştir. Detaylı bilgi ve güncel giriş ücreti için tık tık…

Kekova ve Simena Kalesi

Kekova
Kekova

 

Simena Kalesi
Simena Kalesi

Bu ikisini tekne turunda gezdik, Simena’da verilen 1 saatlik molada kaleye çıktık.. Burda sadece bir kaç fotoğraf paylaşmış olayım, detaylar için sizi Kaş / Kekova Tekne Turu yazıma davet ediyorum.

Xanthos Antik Kenti

Xanthos

Kaş’tan Fethiye’ye giderken yaklaşık bir 70 km sonrasında bulduk kendisini..Kaş’ın en büyük antik kentiymiş ve  şuan kazı alanı durumunda bu sebeple herhangi bir giriş ücreti ödenmiyor. Oranın yerlilerinden bir amca bize hem hikayesini anlattı, hem de nasıl gezebileceğimizi. Tam anlamıyla gezmek nerden baksanız yarım gününüzü alıyormuş, bizim malesef o kadar vaktimiz olmadığı için, Roma Agorası, Anıt Mezarı, Tiyatro ve Bazilikanın olduğu kısımları gezebildik.

Yerli amcanın anlattığı hikaye ise şöyle ; Likya’lılar Pers ordusuyla savaşırken, savaşı kaybedeceklerini anladıkları zaman, esir düşüp rezil olmaktansa, ölürüz daha iyi diyerek, kadın ve çocukların hepsini Akropol denilen kısımda toplayıp ateşe vermişler, erkeklerin ise kimisi savaşarak kimisi de intihar ederek can vermişler.

Vaktimizin Yetmediklerinden

  • Meis Adası : Vizeniz var ise kesinlikle gitmeniz gereken yerlerden biri
  • Antiphellos Antik Kenti : Kaş Merkeze yakın, yürüyerek gidilebilecek bir yer, inanır mısınız resmen unuttuk gitmeyi..
  • Patara Plajı : Sabahın erken saatlerinde giderseniz, caretta carettaları sahilde yakalayabilirsiniz.

 

Yazıda gezdiğimiz yerleri aşağıdaki haritada bulabilirsiniz…

Etiketler : AntalyademreKaşKaşta gezilecek yerlerKekovamyraNoel Baba Kilisesi ve MüzesiSimenaSimena KalesiXanthos Antik Kenti

Yorumlar buraya :)