close
AvrupaSeyahat

İtalya’nın Yüzen Şehri: Venedik

Kuzeydoğu İtalya’da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kuruludur. Şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Venedik doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmıştır. Bu şehir bütünüyle Dünya Mirasları listesindedir.

Normalde ilk durağı Venedik olan İtalya turumuzu, bazı aksilikler sebebiyle Milano’dan başlatmak durumunda kaldık. Uçaktan indikten sonra Milano merkezine trenle geçtikten sonra 4-5 saatlik hızlı bir Milano turu ardından, Padova’daki otelimize ulaşmak için yaklaşık 2 saatlik bir hızlı tren yolculuğumuz oldu. Padova, Venedik’e 38km uzaklıkta sakin bir şehir, Venedik’teki otel fiyatları çılgın boyutlarda olunca, Padova tren garına 1,5 km uzaklıktaki bir oteli tercih ettik.. Otel bilgisi için tık tık..

Asıl turistik yerlerden aşağıda bahsedeceğim, fakat Venedik aslında, bu bina ne? , burası neresi ?diyerek değil de, haritadan bakmadan, dar sokaklar arasında kaybolunacak bir şehir..

Biz buraya bir günümüzü ayırabilmiştik, fakat şimdi anlıyorum ki, en az 2-3 gün ayırılması gerekiyor tümüyle gezmek ve Venedik’i anlamak için.

Venedik’e Nezaman Gidilir ?

Biz aslında bunu çok da fazla araştırmadan, doğru zamanı bulmuş şanslı insanlardanız, izin dönemimiz denk geldiği için eylül ayında gittik, fakat iyi ki de öyle gitmişiz.. İnsanların genel söylemi olan çiş kokuyor ifadesini biz hiç söylemedik, söylemeyiz. Evet biraz kalabalık oluyor ama kesinlikle en gidilesi dönemler ilkbahar ve sonbahar ayları.

Venedik’e Nasıl Ulaşırız ?

Venedik’e İstanbul’dan direk uçuşlar mevcut bu şekilde Venice Marco Polo Havaalanına ulaşım sağlanabilir. Bizim gibi Padova’dan veya havaalanından Venedik’e ulaşmak için Santa Lucia Tren istasyonuna ulaşmak en mantıklı yöntem. Buraya ulaştıktan sonra biz vaporetto ile San Marco meydanına giderek, gezimize buradan başladık. Vaporetto ile büyük kanalda gezerken de hem çok güzel manzaralara şahit oluyorsunuz hem de Venedik hakkında genel bir bilgi sahibi olmuş oluyorsunuz.

Venedik Batıyor mu?

venedik_evleri

Evet Venedik hem batıyor, hem de doğuya doğru yüzüyor. Bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre son 10 yıldır, yılda 2mm olacak şekilde batıyor, ve bu şuanda düşünülenden 5 kat daha hızlı bir şekilde battığı bile söyleniyor. 2012 yılında bir binanın zemin katında olan su yüzeyi 2020 yılında katın yarısına gelecek şekilde su ile dolacağı tahmin ediliyor.. Bu sebeple Venedik batmadan önce gidip görmenizi tavsiye ederim..

Gezdiğimiz yerlerden bahsetmeye başlayalım..

 

San Marco Meydanı / Piazza San Marco

piazza_san_marco

Tarih boyunca sayısız etkinlik, tören, yürüyüş ve politik etkinliğin yanısıra, sayısız karnavala ev sahipliği yapmış bu meydanda bulunan en önemli yapılar;  Çan Kulesi (Campanile), San Marco Basilikası (Basilica di San Marco) ve Dükler Sarayı (Palazzo Ducale)’dır. Meydanın ortasında durup etrafınıza baktığınızda bu önemli yapılarla birlikte restaurantlar, cafeler ve dükkanları görebilirsiniz.

Çan Kulesi / Campanile

campanile

1902’de yıkılan çan kulesi yerine yapılmıştır. Çan kulesine çıktığınızda çok güzel bir Venedik manzarası ile karşı karşıyasınız demektir.

San Marco Bazilikası / Basilica di San Marco

san_marco_basilica

Basilika’nın ön yüzündeki mozaiklerde Aziz Markos’un kalıntılarının bazilikaya taşınması betimlenmiştir. (Yine bir restorasyona denk geldiğimizin resmidir)

Dükler Sarayı / Palazzo Ducale

palazzo_ducale

Muhteşem Gotik mimarisiyle bu saray Venedikli yöneticilerin ikamet ettiği ve zamanında devlet dairesi olarak kullanılmış bir yapıdır.

Gondol’a Binmeden Dönmeyin !!

black_gondol

Öncesinden para mı biriktirirsiniz naparsınız bilmem ama kesinlikle binmeden gelmeyin derim ben. 6 kişiye kadar 80 eur bir fiyatı var, bu parayı bölüşmek için gondola bineceğiniz yerde tanımadığınız insanlarla bile anlaşabilirsiniz. Gondol’a San Marco meydanından binebileceğiniz gibi Rialto köprüsünün ayağından da binebilirsiniz.

Gondollar Neden Siyah ? : Venedik’te gondollar 1562 yılında, insanların zenginliklerini gösterişli bir şekilde sergilemelerini önlemek amacıyla siyaha boyanmış. Ayrıca özel günlerde de bütün gondollar çiçeklerle süslenirmiş.

Rialto Köprüsü / Ponte Di Rialto

 

ponte_di_rialto_2

Büyük kanalın (Grand Canal)’ın en eski köprüsü(1591) olan Rialto köprüsü, eskiden şehrin ticari merkezi olarak anılırken, şimdi sadece turistik bir yapı. 1854 yılında Accademia köprüsü tamamlanıncaya kadar Büyük Kanal’ı geçmenin tek yolu bu köprüymüş. Malesefki köprünün bir tarafında restorasyon çalışmasına denk geldik, ama yinede bu güzel köprüyü hem gondoldan hem de restorasyonun olmadığı tarafından görebildik.

Venedikten Kareler

Vaktimizin Yetmediklerinden

  • Murano ve Burano Adaları : Bir gününüzü ayırmanız gereken, rengarenk evlerin bulunduğu bu adaları gezmenizi tavsiye ederim.

 

Yazıda gezdiğimiz yerleri aşağıdaki haritada bulabilirsiniz

 

Tüm sorularınız için yazının altına yorum yapabilirsiniz.

Etiketler : Basilica di San MarcoCampanileÇan KulesiDükler Sarayıİtalya'nın yüzen şehriPalazzo DucalePiazza San MarcoPonte Di RialtoRialto köprüsüsan marcoSan Marco BazilikasıSan Marco MeydanıvenedikVenedik'e Nasıl UlaşırızVenedik'e Nezaman Gidilirveneziavenice

Yorumlar buraya :)