close
AmerikaFaydalı BilgilerSeyahat

San Francisco: Faydalı Ulaşım Bilgileri

San Francisco’ya ulaşmak öyle kolay değil tabi, bu faydalı bilgileri öğrenip de gitmek hayat kurtarır bence. İstanbul – San Francisco yolculuğunda nelere dikkat etmeli ? San Francisco içerisinde sadece metro değil, otobüslerin de verimli kullanılması için neler yapılmalı ? Bisiklet kiralamak anlamlı mı ?

Uzun yolculuk çok başka bişey bence, uçakla bütünleşiyorsun, onu sevmeye , uyum sağlamaya çalışıyorsun. Yeri geliyor uçaktaki insanlarla sohbet muhabbet, nebiliyim kısa uçuşlardan daha samimi geliyor bana uzun uçuşlar.

Ben mesela normalde kısa uçuşlarda cam kenarı severim, ama uzun uçuşlarda koridor bence daha güzel. Malum business class gitmiyorsanız, uçakların koltuk mesafeleri öyle çok da bi farklı değil, dolayısıyla 10-12 saat cam kenarında kapana kısılmış gibi hissediyorsun kendini. Bu sebeple ilk uçuşumun 3. saatinde falan dayanamayıp koridor kenarındaki yolcu  ile yer değiştirdim ve işte dedim uzun yolculuk koridor kenarında güzel. Neyse gelelim benim naçizane fikirlerime 🙂

İstanbul – San Francisco Arası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uçuşunuz aktarmalıysa kesinlikle aynı firmanın uçuşu olmalı ikisi de.
  Biz uçuşların birinde San Francisco’dan rötarlı kalktık ve Londra’daki aktarma uçağına normalde yetişemiyorduk, fakat aynı firma olduğu için bizi Londra’da karşıladılar ve İstanbul uçağına kontrollerden çok hızlı bir şekilde geçirerek yetiştirdiler.
  P.S: Biz yetiştik ama tabiki de bavullarımız yetişemedi, dolayısıyla İstanbul’a geldiğimizde ortada bavul falan yoktu, ertesi günün uçağıyla bavullar geldi ve adresimize teslim edildi.
 2. Yanınıza kesinlikle bir adet uyku yastığı alın. Uçakta veriyorlar evet ama rahat edememe ihtimaliniz yüksek, bu sebeple daha önce kullandığınız ve rahat edebildiğiniz bir yastığınızın olması büyük avantaj.
 3. Beni en çok rahat ettiren şeylerden biriyse pofuduk ev ayakkabılarından bir çift yanıma almış olmamdır. 9-10 saat uçakta ayakkabıların içinde kalmak ve uyumak gerçekten zorluyor, faydasını göreceksiniz bir terlik veya rahat bir ayakkabının.
 4. İlk uçuşumda en çok aklımda kalan şey ise donuyor olmamdır heralde, uçuş kitinin içinde bir adet battaniyemsi birşey var ama kesinlikle yetmedi bana, 2.sini de rica ettim. Bir de söylemeden geçemeyeceğim, uçakta verilen yastık ve battaniyelerin hijyenik olduğunu düşünmüyorum açıkçası, mecburiyetten kullandım ama bir dahakine kendim götürmeyi tercih ederim. Siz de ben zaten onlarla rahat edemem diyenlerdenseniz, ya sıkı giyinin ya da yanınıza battaniye tarzında bir örtü kesin alın.
 5. Mide bulantınıza iyi gelecek bir ilaç, naneli sakız, veya ferahlatıcı bir kolonya. Neden derseniz, ben normalde metrobüste ayakta giderken bile kitap okuyabilen bir insan olmama rağmen, uçakta fazla önüme baktığım zaman midem bulanabiliyor. Yol da uzun olduğundan film izliyorsunuz, kitap okuyorsunuz, bunların hiç birinde olmasa bile yemek servisi esnasında uçağın içi haliyle baya yemek kokuyor, bu bile sizi etkileyebilir. Dolayısıyla mide bulantınızı geçirek birşeyler kesinlikle yanınızda bulundurun derim ben.

San Francisco Havalimanı – San Francisco Merkez Ulaşım

Bu ulaşımı en rahat BART adı verilen, tüm körfez bölgesini birbirine bağlayan tren hattıyla sağlayabilirsiniz. San Francisco’nun en sevdiğim özelliği haritaları sanırım, mesela aşağıdaki Bart haritasıyla aslında herşeyi anlayabilirsiniz. Nereye gitmek istiyorsanız oradan geçen renki hatta binmeniz, ya da uygun bir istasyondan aktarma yapmanız gerekiyor, gerçekten çok ama çok kolay. Dolayısıyla San Francisco International Airport durağından sarı hatta bindiğinizde, Civic Center, Powell, Montgomery ya da Embarcadero duraklarından size en uygun olanda indiğinizde merkeze gelmişsiniz demektir.

San Francisco İçi Ulaşım

Şimdi bu noktada size biraz San Francisco CityPass‘ten bahsetmek isterim. 2 gidişimde de aldım kendisini ve çok rahat ettim. Evet biraz pahalı, ama bana güvenin!! Normalde o atraksiyonların hepsini ayrı ayrı yaptığınız zaman çok daha fazlasını harcıyorsunuz. Özetle 7 günlük MUNI ulaşımı ücretsiz, yani tüm metro ve otobüsler, Cable Car ücretsiz, yanında da San Francisco’ya gidip de görmeden dönmemeniz gereken en temel 5-6 yerin giriş biletleri bulunuyor. Ücretler ve girilebilecek yerler zamana göre değiştiği için, linkleri paylaşmayı bir borç bilirim 🙂

 • SanFrancisco CityPass ana sayfa için tık tık…
 • Fiyat Bilgisi açılan sayfanın sağ kısmında Your Price olarak görebilirsiniz.
 • Geçerli olduğu ulaşım ve atraksiyonların normal fiyat bilgileri için sol kısımdaki What You Save butonuna tıklıyoruz, ve dipteki devasa farkı görüyoruz 🙂
 • Verdikleri kitapçık neye benzer diye merak ediyorsanız yine sol kısımdaki Ticket Booklet butonuna tıklayabilirsiniz. Online satınalma işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman, gelen onay mailiyle birlikte herhangi bir MUNI istasyonundan ya da kitapçıkta geçerli olan herhangi bir atraksiyonun gişesinden, kitapçığınızı alabilirsiniz. Kitapçığın ön yüzüne o günün tarihine bir damga basılıyor ve aslında 7 günlük süreniz başlamış oluyor. Gittiğiniz her bir atraksiyonda ilgili sayfayı tırtıklı yerinden kopararak alıyorlar gişeden. MUNI hattına ait herhangi bir otobüs, veya raylı araç kullanırken, güvenliğe ya da şoföre CityPass’inizin ön yüzünü göstermeniz yeterli.

MUNI Nedir ?

San Francisco’yu baştan sona çevreleyen, metro ve otobüs hattına MUNI (Municipal Railway ) deniyor. Metro hattı zaten yukardaki gibi BART ile aynı mantık, San Francisco MUNI Metrosunun J, K, L, M, N ve T isimlerinde 6 adet hattı var, gitmek istediğiniz yerlere yine bulunduğunuz hattın rengini takip ederek ulaşabilirsiniz.

MUNI’nin bir de şehri saran bir otobüs hattı var ki, ben metrodan ziyade hep otobüs kullandım. Şehri göre göre bir yerden bir yere gitmek hep daha çok hoşuma gitmiştir, meşhur San Francisco trafiğine de takılmasam olmazdı tabi, İstanbul’daki alışkanlıklarımdan vazgeçemiyorum 🙂 Haritayı detaylı inceleyebilmek için aşağıdaki fotoğrafa tıklayabilirsiniz 😉

Cable Car Nedir ?

İşte geldik gönlümün efendisine 🙂  Yaklaşık 10 kere binmiş olabilirim, nerdeyse sırf ona binmek için yolumu değiştirdiğim de görülmüştür. Herşeyi türkçeleştirme çabasında değilim, Cable Car diyerek yazıma devam edeceğim 🙂 Aslında Cable Car, bizdeki finiküler sistemine çok benziyor, sadece bu yer altında değil üstünde, San Francisco’nun efsanevi yokuşlarını aşarak gidiyor. Mantığı yer altından geçen kabloları, finikülerin içerisinde kollarla tutup bırakmaya dayanıyor, yokuş yukarı çıkarken farklı inerken farklı işliyor sistem, ve ana bir güç merkezinden besleniyor. Çok da kafa yormaya gerek yok bence, dış kısmında güzel bir oturacak yer bulduysanız ne mutlu size, bulamadıysanız da üzülmeyin, ayakta durun ve rüzgara karşı San Francisco’nun havasını içinize çekin ve etrafı seyredin <3

Cable Car İle Nerelere Gidilir ?

Cable Car’ın 2 güzergahı var, birincisi Powell & Mason diğeri ise Powell & Hyde.  Yukarıda bulunan detaylı MUNI haritasında sırasıyla PM ve PH olarak takip edebilirsiz.  İki hattında başlangıç durağı Powell & Market (Amerika’da iki caddenin kesiştiği yeri anlatmak için bu ifade kullanılır ), hatlar isimlerini güney – kuzey yönünde gittileri caddeden alırlar, yani Powell & Mason hattı paralelde Powell caddesinde gittikten sonra, Washington caddesinden geçerek  Mason‘a bağlanır. İki hattın da son durağı Fisherman’s Wharf bölgesidir.

 

Bisiklet Kiralamak Anlamlı mı ?

Tabiki de anlamlı, ama sadece bir günlüğüne 🙂 Genel olarak kalabalık bir şehir olan ve baştan sona yürünebilen, böyle bir metro ve otobüs ağı bulunan bir şehirde kaldığınız günlerin tamamını bisiklet ile uğraşarak geçirmek istemeyebilirsiniz. Yok ben bisikletle her türlü rahat ederim, problem olmaz derseniz bilemem ama bence çok da gerek yok. San Francisco’ya gidip bisiklete binmeden gelmek ise kesinlikle yapmamanız gereken birşey. Yapılması gerekenler ise sırayla şöyle

 1. Fisherman’s Wharf bölgesine gidilir, ve herhangi bir yerden bisiklet kiralanır. Fiyatlar üç aşağı beş yukarı aynı, bu sebeple güzel ve kendinize uygun bir bisikleti bulduysanız hemen kiralayın.
 2. Zaten muhtemelen bir sürü bisikletli olacağından sağınızda okyanus kalacak şekilde, Golden Gate köprüsüne doğru yola çıkın.
 3. Crissy Field isimli, yeşillik alana geldiğinizde durun, bisikletinizi ve Golden Gate’i kadraja alacak şekilde fotoğraf çekilin.
 4. Golden Gate köprüsünün üstünden geçerek, Sausalito‘ya doğru yol alın.
 5. Sausalito’da dinlenme vakti, güzel bir yerde hamburger yiyin 🙂
 6. Aynı rotadan geri dönün ve bisikletinizi teslim edin.
 7. Golden Gate’i geçtikten hemen sonra, hediyelik eşyaların satıldığı yerden, Golden Gate’i bisikletle geçtim rozetini satınalmayı unutmayın 🙂

İşte benim önerilerim ve söyleyeceklerim bukadar, umarım faydası olmuştur. Beğendiyseniz yorum bırakmayı unutmayın. San Francisco serisine devam edeceğim, takipte kalın 🙂

 

Etiketler : BARTbattaniyeBisiklet Kiralamakbisiklet kiralanırCivic CenterCrissy FieldEmbarcaderoFaydalı Ulaşım BilgileriFisherman's WharfMontgomeryMUNIpofuduk ev ayakkabılarıPowellSan FranciscoSan Francisco HavalimanıSausalitouyku yastığı

2 yorum

 1. Ne şahane anlatmışsınız… ilk defa giden için çok aydınlatıcı.. emeğinize sağlık🙏💙

Yorumlar buraya :)